Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Zejména v zimních měsících a během topné sezóny si mnoho lidí stěžuje na typické potíže, mezi které patří:
Mnoho lidí ale neví, že tyto obtíže mohou být způsobeny suchým vzduchem v obytných a pracovních prostorách a také příliš nízkou vlhkostí vzduchu. Pokud se však zlepší kvalita ovzduší a zvýší se vlhkost, potíže a příznaky se obvykle zmírní. Kromě toho se snižuje riziko nachlazení nebo chřipky.
Na jaké otázky odpovíme v našem článku:
Suchý vzduch vzniká při vytápění místností, zejména v chladném období. Studený vzduch v zásadě obsahuje méně vlhkosti, protože dokáže absorbovat méně vody než teplý vzduch. Pokud v zimě otevřete okno a do interiéru proudí studený vzduch, který se ohřeje. Tím se sníží relativní vlhkost vzduchu. Vzduch je stále sušší a sušší.
Kachlová, peletová nebo krbová kamna
Kamna v domě se hodí pro dlouhé a útulné zimní večery. Jsou ale jednou z příčin suchého vzduchu. Pomoci může hrnec naplněný vodou umístěný v místnosti. Odpařující se voda zabraňuje vysoušení vzduchu a zvyšuje vlhkost.
Klimatizace
Pokud v létě dosahují teploty tropických hodnot a vedra jsou stále nesnesitelnější, přichází na řadu klimatizace. Jednotka pracuje se speciálním chladivem. Toto chladivo mění svůj stav z kapalného na plynný. To znamená, že nejprve vzniká teplý vzduch, který se vede kolem studených absorpčních ploch. Šíří se chladicí účinek ─ ale vzniká také suchý vzduch.
Nesprávné větrání
V zimě způsobuje suchý vzduch také nesprávné větrání. Mnoho lidí považuje přerušované větrání za příliš zdlouhavé, a proto se rozhodnou pro výklopná okna, tedy větrání na ventilačku. Díky tomu se do bytu stabilně dostává venkovní vzduch s nízkou vlhkostí. Ohřevem vzduchu se proto snižuje relativní vlhkost.
Zde se dozvíte, na co si dát pozor při nárazovém větrání.
Citliví lidé mají tendenci ze suchého vzduchu onemocnět. Je to proto, že čím je vzduch sušší, tím více prachových částic se v něm nachází. Viry, mikroorganismy a bakterie se dýcháním snadno dostanou do našeho těla.
Mezi potíže způsobené suchým vzduchem patří mimo jiné:
Při optimální vlhkosti vzduchu se aktivita chřipkových virů minimalizuje. Výsledkem je posílení imunitního systému a výkonnosti. Nachlazení nemá téměř žádnou šanci.
Stejně jako příliš suchý, tak i příliš vlhký vzduch může negativně ovlivnit váš zdravotní stav. Vysoká vlhkost je živnou půdou pro výskyt nejrůznějších mikroorganismů, mezi které patří bakterie, plísně a roztoči.
Kvůli příliš vlhkému vzduchu vás mohou začít trápit revmatická onemocnění, nachlazení, chronická rýma, astma a jiné respirační problémy.
Obecně se doporučuje, aby byla vlhkosti vzduchu v interiéru v zimě mezi 45 až 65 %, v létě pak mezi 40 až 60 %.
Pokud je relativní vlhkost nižší než 50 až 53 %, mohou pomoci zelené rostliny. Užitečná je však také vnitřní fontána, misky s vodou nebo sušení prádla. Ještě lepší jsou pasivní výparníky, které můžete zavěsit na topení. Pokud jsou hodnoty nižší než 40 %, je lepší použít účinnější zvlhčovače vzduchu.
Můžete si vybrat:
Říká se jim také zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem. Evaporační zvlhčovače pracují s ventilátorem, který nasává suchý vzduch z místnosti. Prostřednictvím mokrých filtračních rohoží obohacuje vzduch o vlhkost z filtru a opět ji uvolňuje. S evaporačním zvlhčovačem lze zajistit dostatečnou vlhkost i ve větších místnostech.
Proces zvlhčování se inspiruje přirozeným procesem vypařování vody v přírodě. Součástí přístroje je filtrační papír, který nasákne vodu. Následně se voda pomocí ventilátoru odpařuje do ovzduší. Díky tomuto přirozenému procesu se voda rozkládá na maličké a lehké částice, které se po místnosti snadno rozptýlí. Pomocí studeného odparu nemůžete vzduch přesytit vodními parami, místnost se tedy nepřevhlčí.
Zvlhčovače se od sebe liší podle povrchu, na který se rozlévá voda:
Rozdíl mezi výrobky je pouze v tom, že je diskový zvlhčovač odolnější proti tvrdé vodě. Výhodou evaporačních zvlhčovaců je schopnost čistit vzduch od větších nečistot, mezi které patří prach nebo pylová zrna.
Evaporační zvlhčovač vzduchu OSKAR od společnosti Stadler Form
Přestože pračky vzduchu v pravém slova smyslu nejsou typickými zvlhčovači vzduchu, filtrují suchý vzduch v místnosti prostřednictvím vodní lázně. Pračka vzduchu je užitečná pouze v obytných místnostech, kde je trvale příliš nízká vlhkost vzduchu.
Jejím úkolem je přirozené zvlhčování vzduchu v místnosti. Využívá k tomu rotující disky, které jsou částečně ponořené do vody a ventilátor. Ten zajišťuje proudění vzduchu do pračky. Disky v podstatě fungují jako vodní filtr. Nečistoty nasáté ze vzduchu se zachytí na mokrém povrchu. Díky neustálé rotaci disků zůstávají nečistoty ve vodě. Čistší a vlhčí vzduch následně ventilátor rozvádí do místnosti.
Čistička vzduchu VIKTOR od společnosti Stadler Form
Pomocí ultrazvukového zvlhčovače se voda rozprašuje do jemné mlhy. Často se vyskytují v aroma difuzérech, které se používají také v aromaterapii. Ultrazvukové zvlhčovače jsou k dispozici rovněž ve větších rozměrech, vhodných pro určitou velikost místnosti.
Pomocí ultrazvuku se voda přeměňuje na drobné mikrokapičky, které vytváří mlhovinu. Mlhovinu pak přístroj rovnoměrně distribuuje do místnosti. Vzhledem k tomu, že jsou ultrazvukové zvlhčovače citlivé na tvrdou vodu, je potřeba je plnit měkkou, destilovanou nebo převařenou vodou.
Součástí zvlhčovače je ventilátor, který do výrobku přivádí suchý vzduch. Ten putuje k membráně s tenkou vrstvou vody, smíchá se s ní a následně se vypustí zpět do místnosti.
Aroma difuzér JASMINE od společnosti Stadler Form
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu EVA LITTLE od společnosti Stadler Form
Jsou známé také pod názvem odpařovače. S odpařovačem dosáhnete nejvyššího zvlhčení vzduchu. Voda se ohřívá na teplotu vyšší než bod varu, což umožňuje vysoké zvlhčení. Proto jsou odpařovače vhodné zejména do velkých místností.
Voda se ve zvlhčovači zahřívá pomocí topného tělíska a mění se na páru. Funguje tedy podobně jako například varná konvice. Horká pára se chladí ve speciální komoře, ve které se zároveň smísí se vzduchem. Následuje distribuce vzduchu do místnosti. Díky varu dokáže výrobek zneškodnit všechny viry, bakterie a jiné mikroorganismy. Vzduch se do výrobku i z výrobku dostává pomocí ventilátoru.
Zvlhčovače vzduchu fungují pouze tehdy, pokud jsou připojeny do elektřiny. Proto je namístě se zajímat o to, jak náročné jsou na spotřebu.
Na elektrickou spotřebu jsou nejnáročnější parní zvlhčovače, které topným tělískem ohřívají vodu. Jejich příkon může podle typu zvlhčovače dosahovat až 400 W. Mnohem lépe jsou na tom ultrazvukové zvlhčovače jejichž příkon se pohybuje okolo 45 W. Za nejúspornější zvlhčovače vzduchu se považují ty se studeným odparem. Podle typu se jejich příkon pohybuje zhruba od 8 do 30 W.
Vzhledem k tomu, že zvlhčovače fungují na principu nasávání a distribuování vzduchu, dostávají se do vody nejrůznější bakterie a znečištění. Proto je potřeba vodu pravidelně vyměňovat. A to ideálně před každým použitím.
Pokud je to možné umývejte nádobku na vodu a péči věnujte i filtrům. V návodu každého výrobku by mělo být doporučení výrobce, jako o zvlhčovač vzduchu pečovat. Nezapomeňte také odstraňovat vodní kámen, který vede ke snížení účinnosti výrobku.
Chcete-li v zimě zabránit kašli nebo astmatu, které způsobuje suchý vzduch v ložnici, postavte na topení misku naplněnou vodou. Když se voda odpaří, vlhkost se automaticky zvýší. Osvědčeným domácím lékem na ucpaný nos, za který může suchý vzduch, je rozprostření vlhkého ručníku nad radiátory. Nenechávejte zde však ručník viset několik hodin!
Suchý vzduch poškozuje průdušky. Proto může pomoci, když po sprchování necháte dveře do koupelny otevřené. Vlhký vzduch v koupelně se tak rozvádí po celém domě.
V ložnici se velmi osvědčily pokojové rostliny, které absorbují velké množství vody. Uvolňují totiž vlhkost, a tím zvyšují vlhkost vzduchu, což zabraňuje rannímu chrapotu způsobenému příliš suchým vzduchem. V místnosti o rozloze 20 metrů čtverečních mohou pouhé tři rostliny znatelně zvýšit vlhkost vzduchu. Předpokladem je pravidelné zalévání pokojových rostlin. Je také možné použít rozprašovač na květiny, který rozvádí vodu v místnosti a zajišťuje tak dostatečnou vlhkost.
Ať už zvolíte jakýkoli domácí prostředek, dbejte na to, aby nedocházelo k tvorbě plísní.
Vlhkoměr ukazuje vlhkost v místnosti.
Podle řady odborníků by se teplota v místnosti měla pohybovat v průměru kolem 20 °C. Doporučená vlhkost vzduchu se v zimě pohybuje mezi 45 až 65 %, v létě pak mezi 40 až 60 %. Pokud si nejste jisti, zda je klima v místnosti v pořádku, je nejlepší změřit vlhkost v místnosti pomocí vlhkoměru.
Máte nějaké další otázky? Rádi vám poradíme.
Po–Pá, 8–16:30 hod.