
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Čistička vzduchu zbaví vaši ložnici dráždivých alergenů.
Probouzíte se ráno s ucpaným nosem, škrábáním v krku, se svěděním očí nebo bolestí hlavy? Příčinou může být reakce na alergeny, kterých je v ložnici víc než dost. Alergeny sužují nejen osoby s respiračním onemocněním, ale mohou nepříznivě působit i na zcela zdravé jedince. Jak je spolehlivě vypoklonkovat z vaší oázy klidu? Přečtěte si několik užitečných tipů.
Mezi nejčastější alergie patří alergie na roztoče a prach. Pokud se vám v ložnici špatně dýchá, trpíte nespavostí, záněty spojivek a rýmou, na těle se vám objevuje ekzém, a i po probuzení se cítíte unavení, možná máte v ložnici něco, co vám nedá spát. Jaké alergeny na vás mohou číhat?
Plísně způsobují kašel, podrážděnou sliznici a další nepříjemnosti.
Teď, když znáte nejčastější příčiny alergických reakcí, vám nic nebrání v tom, abyste se jich mohli účinně zbavit. Jak na to?
Vzhledem k tomu, že v ložnici trávíte nejvíce času v posteli, měli byste vybírat taková povlečení nebo matrace, které zabraňují výskytu a množení alergenů. Matrace pro alergiky by měly být dostatečně prodyšné a vyrobeny z přírodních materiálů. Plusem je rozhodně antialergický potah obsahující například ochranu Silver Protect, Greentex nebo antialergickou úpravu.
Kvalitní čistička vzduchu vás zbaví plynů, zápachů, pylů, bakterií, alergenů ze zvířecí srsti i dalších poletujících částeček mikroskopické velikosti. Díky jejich používání eliminujete v místnosti výskyt dráždivých prvků, které mohou přispívat k alergickým příznakům a dalším zdravotním obtížím.
Do ložnic se nejlépe hodí čističky s HEPA filtrem a sedminásobným filtračním systémem, které zachytí až 99,97 % částí o velikosti 0,3 mikronů. Nejlepší čističky mohou vzduch nejen čistit, ale také zvlhčovat a ionizovat, takže je daleko svěžejší.
V ložnici byste měli spát při teplotě zhruba 16-18 °C. V ložnici, kde spí malé děti nebo senioři může být teplota vzduchu o něco vyšší. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 45 až 65 % v zimě, v létě pak mezi 40 až 60 %.
Optimálně by se tak měla po celý rok blížit 50 %. Pokud je v ložnici vzduch příliš suchý, můžete mít podrážděné oči, nos, hrdlo a vnitřní sliznice. Na druhou stranu by však v pokoji nemělo být přílišné vlhko, které by podporovalo růst plísní.
V tomto ohledu je vhodné do ložnice instalovat zvlhčovač vzduchu, který se o správnou vlhkost postará sám. Přístroj umožňuje nastavit požadovanou vlhkost a některé modely se dokážou automaticky vypnout či zapnout při dosažení či překročení nastavené úrovně.
Udržujte v ložnici optimální vlhkost.
Roztoči a prach jsou nejvíce obtěžující alergeny. Účinným způsobem, jak se jich zbavit, je pravidelné utírání prachu a vysávání. Pokud v ložnici máte koberce, vysávejte je pravidelně každý týden vysavačem s HEPA filtrem. Právě v nich se totiž nejvíce prachu drží.
Kromě toho se však roztoči a prach drží také v matraci. Jak matraci efektivně čistit? Stejně jako koberec ji vysávejte pravidelně a ze všech stran. Využijte přitom speciální nástavec na čalounění. Nejméně 2x do roka proveďte velkou údržbu matrace, při které provedete i mokré čištění. Matraci také pravidelně otáčejte a větrejte.
Přestože je váš chlupáč nedílnou součástí rodiny, je přenašečem celého spektra alergenů. Nenechávejte ho proto spát v posteli ani v ložnici. Je to možná právě on, kdo způsobuje vaše alergické reakce. Mazlík vás bude určitě i nadále milovat, když mu uděláte pohodlný pelíšek například v obývacím pokoji.
Vaši mazlíčci vás budou milovat, i když s vámi nebudou spát v posteli.
Výskyt roztočů a prachu výrazně zredukujete, pokud z ložnice odstraníte vše, na čem se mohou udržovat. Zbavte se tedy těžkých závěsů, nepotřebných polštářků, indiánského lapače snů nebo plyšových zvířátek.
Z parapetů i poliček oddělejte zbytečné dekorace, na které se jen práší, a raději je na odiv vystavte třeba v obýváku nebo chodbě.
Ložnice pro alergiky nebo astmatiky by měla zajišťovat klidný a ničím nerušený spánek. Proto se vyhněte všemu, co by mohlo alergické reakce vyvolávat.
Zatočte s alergeny a užijte si klidný spánek, během kterého vás nebude nic dráždit.
Po–Pá, 8–16:30 hod.