
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Příčinou kondenzace na okně může být nesprávné větrání nebo vytápění.
Větráním odvádíme vydýchaný vzduch z místností ven na volné prostranství. Zároveň se do obytného prostoru dostává čerstvý vzduch. Při větrání je důležité otevřít okna dokořán, a to po dobu několika minut. Pokud toto základní pravidlo nedodržíte, výsledkem bude špatný vzduch v interiéru a zbytečně vynaložená energie na vytápění. Kromě toho bude také vlhkost vzduchu příliš vysoká, což může vést k tvorbě plísní.
Správné větrání je méně problematické, než si mnoho lidí myslí. Jak často byste měli větrat? Třikrát až čtyřikrát denně zcela otevřenými okny. Tím je zajištěna nejlepší možná výměna vzduchu. A jak dlouho byste měli větrat? To se dozvíte v našem přehledu níže.
Pokud chcete zajistit mimořádně rychlou výměnu vzduchu, měli byste provést křížové větrání. To znamená otevřít okna nebo dveře směřující proti sobě. Vzniklý průvan umožňuje rychlou výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý. Jenže co teplo? Mělo by být topení při křížovém nebo nárazovém větrání zapnuté nebo vypnuté? Během větrání je nejlepší v chladném období snížit teplotu na všech termostatech. V opačném případě riskujete plýtvání cennou energií na vytápění.
Nárazové větrání neboli větrání otevřeným oknem dokořán je nejúčinnějším způsobem, jak naplnit obytný prostor čerstvým vzduchem. Zejména pokud jsou okna na opačných stranách. Pokud jsou okna otevřená současně, vytváří se v domě nebo bytě příjemný průvan. Při jednoduchém větrání, kdy je často vyklopeno na ventilačku pouze jedno okno, dochází k menší výměně vzduchu. Tedy pokud budou okna otevřena pouze na ventilačku, není možné tímto způsobem účinně větrat ani při delším intervalu větrání.
Při jakémkoliv způsobu větrání však dbejte na to, aby v obytném prostoru nebyl stálý průvan. Výsledkem mohou být problémy se sliznicemi nebo ztuhlý krk. Pokud je pro nárazové větrání k dispozici pouze jedno okno, doporučuje se prodloužit dobu větrání.
Trvalé vyklápění oken pouze na ventilačku způsobuje jen minimální výměnu vzduchu, který dostatečně necirkuluje, a dochází tak ke zbytečným ztrátám energie. Teplý vzduch stoupající z radiátorů je nenávratně ztracen a v důsledku toho se obytný prostor ochlazuje. Nad okny vznikají studená místa a vlhkost vzduchu zde kondenzuje, díky čemuž se mohou objevit plísně.
Závěrem se dá říct, že nárazové větrání otevřeným oknem dokořán je rozhodně účinnější než průběžné větrání vyklápěním jednoho nebo více oken na ventilačku.
Nárazové větrání otevřeným oknem dokořán.
Aby se zabránilo nahromadění vlhkosti v domácnosti a jejím negativním dopadům, doporučujeme přerušovaně větrat třikrát až čtyřikrát denně. Zdravého vnitřního klimatu lze dosáhnout přerušovaným nebo křížovým větráním ve dvouhodinových intervalech.
Při dýchání se obsah oxidu uhličitého ve vzduchu velmi rychle zvyšuje. Vydýchaný vzduch nám způsobuje nepříjemné pocity. Někteří lidé na něj reagují bolestmi hlavy, nevolností nebo únavou. Znečišťující látky, které se nacházejí například v různých částech nábytku nebo kobercích, se však také časem vypařují a zamořují vnitřní klima. O dalších důvodech, proč pravidelně větrat místnosti, ve kterých trávíme čas, se dočtete v našem článku o syndromu nemocných budov. Mezi nejčastější důvody patří vlhkost vzduchu, která vzniká například při vaření, koupání, žehlení, ale i při pocení.
V závislosti na ročním období a počasí se doporučuje větrat místnosti pět minut až půl hodiny. Zde je přehled toho, jak dlouho byste měli přerušovaně větrat:
Měsíc | Jak dlouho přerušovaně větrat (v minutách) |
prosinec, leden, únor | 5 |
březen, listopad | 10 |
duben, září | 15 |
květen, říjen | 20 |
červen, červenec, srpen | 30 |
V zimě stačí krátké větrání, přičemž je třeba předem vypnout topení a v nejlepším případě nechat zavřené všechny vnitřní dveře. Tím se zabrání úniku tepla z vedlejších vytápěných místností.
Tip: Při odchodu z bytu topení nikdy úplně nevypínejte! Může to způsobit ochlazení obytného prostoru pod teplotu 16 °C. Opětovné ohřívání vychlazeného bytu pak spotřebovává velké množství energie.
Tak výrazný rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou má navíc za následek vznik vysoké vlhkosti uvnitř domácnosti. Proto se pak na oknech tvoří nežádoucí kapalina, tedy kondenzát. Více se o této problematice dozvíte v článku: Víte, proč se vám v zimě zamlžují okna?
Pokud se na chladných okenních sklech hromadí kondenzát, je třeba jej okamžitě odstranit. Tím se zabraňuje vzniku plísní. Tvorba kondenzátu svědčí o nesprávném vytápění a větrání. Buď jste větrali málo, nebo je teplota vzduchu v obytném prostoru příliš nízká. Užitečné jsou vlhkoměry, které pomáhají kontrolovat vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost v obytných a pracovních prostorách je přibližně 40-60 %.
Ke kontrole vlhkosti vzduchu lze použít vlhkoměry.
Při přenosu koronaviru hraje obzvláště důležitou roli ventilace. V uzavřených místnostech se aerosoly šíří poměrně rychle a tyto drobné částice přenášené vzduchem jsou považovány za možnou cestu přenosu koronaviru SARS-CoV-2. Pokud se v malých, nevětraných nebo špatně větraných místnostech zdržuje více osob, riziko nákazy virem Covid-19 se zvyšuje.
Za přenos koronaviru jsou částečně zodpovědné aerosoly v ovzduší.
Pro minimalizaci tohoto rizika doporučujeme používat speciální ventilační techniku. Čistička vzduchu, narozdíl od křížového nebo nárazového větrání, zajišťuje odfiltrování a odstranění až 99,95 % aerosolů, škodlivin a alergenů v místnosti.
Čističky vzduchu odfiltrují ze vzduchu až 99,95 % aerosolů, znečišťujících látek a alergenů v místnosti.
V zásadě se doporučuje v zimě nárazově větrat v průměru 10 až 15 minut a v létě 20 až 30 minut. Při velkých teplotních výkyvech, zejména v zimě, může stačit pětiminutové křížové větrání. Nezapomeňte v pravidelných intervalech důkladně vyvětrat i během rodinných oslav nebo jiných příležitostí, kdy se v jedné místnosti nachází více lidí.
Vhodným alternativním řešením jsou ventilátory s cirkulací vzduchu. Pokud v místnosti není žádné okno, lze k výměně vzduchu použít decentrální neboli lokální rekuperační jednotku. Více informací o výměně vzduchu pomocí rekuperačních jednotek se dozvíte v článku Úsporné větrání, aneb rekuperace je ideální volba.
Decentrální neboli lokální rekuperace zajišťuje optimální výměnu vzduchu.
Po–Pá, 8–16:30 hod.