
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Na tohle téma jsme pro vás natočili podcast "KG POTRUBÍ SE NA VĚTRÁNÍ NEHODÍ!".
Pokud si to chcete ale raději přečíst, sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější informace i do článku.
KG (hladké kanalizační) potrubí patří mezi nejběžnější trubky, které se na stavbě nebo při rekonstrukci obydlí používají. Většina odpadů se vede právě v KG trubkách. Častým nešvarem je, že se z těchto kanalizačních trubek dělá i vzduchotechnika. Je však KG potrubí pro tyto účely vhodné?
PVC potrubí je speciálně určeno pro vzduchotechniku, kterou odvětráváte nejen toalety a koupelny. Jeho výhodou je kompatibilita se všemi vzduchotechnickými prvky. Pokud si chcete být s kompatibilitou jistí, je nejlepší veškeré komponenty pořizovat od jedné značky.
KG jsou trubky, které jsou určeny zejména na odpady, nikoliv na rozvádění nebo odvádění vzduchu. Na rozdíl od PVC trubek má kanalizační potrubí na každé straně jiný průměr. Na jedné straně KG trubky najdete náhubek - jedná se o usazovací část. Na druhé straně je nasazovací část, na kterou se napojují další trubky. KG potrubí je nejčastěji oranžové. Používá se pro vedení kanalizace, ale často jej najdete i ve zdech domu. Pro účely ventilace však není nejvhodnější.
PVC potrubí je bílé a má stejný průměr po celé délce. Propojuje se mezi sebou tzv. spojkami. Oproti KG trubkám má PVC tenčí plášť a je flexibilnější. Trubku lze „zmáčknout“, takže ji vytvarujete tak, abyste do ní pohodlně vsunuli větrák nebo větrací mřížku. Tento způsob vsazování není u KG trubek kvůli silnému plášti možný.
Oproti KG potrubí má PVC tenčí plášť a je flexibilnější.
Jak již bylo řečeno, zmiňované trubky se od sebe liší mimo jiné tloušťkou pláště, ale také hmotností. Kanalizační potrubí je těžší než PVC trubka. Síla pláště má vliv na flexibilitu trubek.
Pokud chcete, aby ventilátor v potrubí dobře držel a měl perfektní izolaci, doporučuje se jeho přírubu před vložením omotat páskou a následně omotat i potrubí zvenčí v místě spoje, aby nedocházelo k úniku vzduchu. Díky flexibilitě PVC trubek nebude problém jeho vytvarování tak, abyste ventilátor vsunuli dovnitř. U KG potrubí byste však mohli mít komplikace. Vzhledem k silnému plášti jeji není možné „zmáčknout“ tak lehce jako PVC trubku.
Vzhledem k poddajnějšímu plášti se do PVC trubek lépe vyřezává a také se pohodlněji zkracují. Pro tyto účely si vystačíte s pilkou na železo, se kterou sice zkrátíte i plastové kanalizační potrubí, ale více se nadřete. U KG trubky budete muset navíc odřezávat náhubek, abyste na sebe mohli KG a PVC trubku jednodušeji napojit.
Kanalizační trubky se pro vedení vzduchotechniky nedoporučují. Pokud však přijdete již do hotového a zjistíte, že těmito trubkami řemeslníci vzduchovody vyřešili a KG trubka je zazděná, nemusíte zoufat. Komponenty vzduchotechniky osadíte i sem, ale bude to pracnější. Navíc budete řešit potřebu lepší izolace.
Největší problém je s kompatibilitou prvků vzduchotechniky. Na KG trubky nemusí pasovat větrací mřížky, ventilátory, kondenzační jímky či zpětné klapky k ventilátorům. Proto si budete muset vypomoci redukcemi v podobě spojek. Následně se nevyhnete izolaci pěnou nebo silikonem.
PVC trubky jsou stejně jako KG trubky k dostání v klasických průměrech 100, 125 a 150 mm. Vzhledem k rozdílné tloušťce pláště se spolu trubky a další komponenty ne vždy dají kombinovat.
Kompatibilita KG a PVC potrubí v průměrech 100, 125 a 150 mm.
Je možné v ní vést PVC potrubí o průměru 100 mm. PVC jednoduše vsunete do KG potrubí a díky spojkám osadíte komponenty vzduchotechniky o průměru 100 mm.
V tomto případě nelze vést 125mm PVC potrubí ve 125mm KG potrubí. Vzhledem k odlišnosti v tloušťce pláště je PVC potrubí širší, a tak je možné jej nasadit na KG potrubí. To je však v situaci, kdy je KG trubka zazděná, nemožné. Pokud vám její část vyčnívá ze zdi, dá se však použít vnější spojka, která zmenší průměr. Je tak možné na ni dále napojit PVC potrubí o průměru 125 mm. Pokud ovšem ze zdi nevyčnívá, budete muset přistoupit k sekání stěny. Bohužel 125mm KG trubku není možné kombinovat s ventilátorem o průměru 125 mm. Budete tak muset redukovat spojkou na 100 mm a následně použít izolaci v podobě pěny a silikonu. Naopak mřížku je možné použít ve variantě bez příruby, kdy se pouze šroubuje na stěnu.
Průměr je zcela stejný jako u 150mm PVC. PVC tedy nelze vsunout do KG potrubí, ale ani na něj nasunout. 150mm KG trubka je tudíž kompatibilní se 150mm ventilátorem, klapkou i mřížkou. Kvůli těsnosti je stejně jako u PVC potrubí potřeba spoj oblepit páskou nebo silikonem. Problém může být v případě, kdy je KG potrubí zároveň se zdí. Vzduchové komponenty budou vyčnívat.
Ušetřete si práci a starosti s „roubováním“ komponentů vzduchotechniky na odpadní trubky. Raději hned od začátku veďte vzduch PVC potrubím.
Po–Pá, 8–16:30 hod.