Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.

×
602 680 017 (Po–Pá, 8–16:30 hod.)
CZK
Zvolte měnu
CZK
EUR
PLN
Svět větrání na jednom místě
602 680 017 Po–Pá, 8–16:30 hod.
Nakupte ještě za 500 Kč
a dopravu máte zdarma
0
0 Kč s DPH
V nákupním košíku aktuálně nic nemáte.
Potřebujete poradit s výběrem? Vyzkoušejte naši poradnu.
Menu

Jak správně zapojit potrubní axiální ventilátor?

4.7.2018
Odpověděl:
Jan Dočkal
Jan Dočkal
Správná instalace
Náročnost: Snadné
Čas:
Začátečník: 9 min.
/
Pokročilý: 6 min.
/
Expert: 3 min.
Odpověď:

Potrubní ventilátor se zapojuje pomocí svorkovnice (čokolády) viz obr. č. 1. Ve většině případů jsou ze zdi vyvedeny dva vodiče. Každý z nich by měl mít různou barvu, záleží, jestli se jedná o novou nebo starší elektrickou instalaci. Nejčastěji můžeme v novějších elektrických rozvodech vidět vodiče černé nebo hnědé barvy, označovat je budeme velkým písmenem L (fáze).  Barva druhého vodiče by měla být modrá, kterou budeme označovat písmenem N (pracovní nula).

Ventilátor do potrubí Dalap AP

V elektrických schématech se budeme často s těmito písmeny setkávat, vysvětleme si jejich důležitost. Písmeno L budeme označovat jako „fázi“ a písmeno N bude „pracovní nula“. Ve schématech ventilátoru jsou tato písma vždy uvedena, buďto přímo na svorkovnici nebo jsou vyražena na plastovém těle ventilátoru.

Ujistěte se, že jsou vodiče odpojeny od sítě 230V/50Hz, např. že páčka jističe směřuje dolů a zobrazuje se signál OFF. Poté můžeme přejít k připojení ventilátoru.

Postup samotného zapojení ventilátoru: fázový vodič (hnědý nebo černý drát) zasuňte do svorkovnice s označením buď L1 anebo L2 dotáhněte šroubek (viz obr. č. 3 nebo č. 4). Podle stejného postupu připojte i druhý vodič (modrý nebo zelenožlutý drát) zasuňte do svorky N a také pečlivě dotáhněte šroubek (viz obr. č. 2). V této chvíli můžeme odzkoušet funkci ventilátoru a propojit jej k síti 230V/50Hz - páčku jističe posuneme směrem nahoru, měli bychom vidět signál ON. Ventilátor by měl být v provozu a vrtulka by se měla otáčet.

Návod je uveden jako příklad k podobným typům ventilátorů, které nemají přepínání rychlosti. V případě ventilátorů s přepínačem rychlosti je zapojení jednodušší a zapojení je stejné jako v návodu zapojení radiálních plastových ventilátorů.

Vyvarujte se nesprávnému zapojení na obr. č. 5 a č. 6. Na takto zapojený ventilátor nelze uplatnit záruku, jelikož vinutí motoru je vyzkratované zemnícím vodičem PE. Nikdy takto nezapojovat nebezpečí zkratu!!!

!!! Tento návod je pouze informativní, výrobek by měla vždy instalovat osoba způsobilá (elektrikář) !!!

 Správné zapojení pvc potrubního ventilátoru 1Správné zapojení pvc potrubního ventilátoru 2Správné zapojení pvc ventilátoru do potrubí 3Správné zapojení pvc ventilátoru do potrubí 4Nesprávné zapojení pvc ventilátoru do potrubíJak nezapojovat ventilátor do potrubí pvc


Video návod, jak správně zapojit plastový axiální potrubní ventilátor

Produkty uvedené v článku

Jan Dočkal
Jan Dočkal
Poradím s výběrem i technickými zádrhely
602 680 017 (Po–Pá, 8–16:30 hod.)

Honza je v každém ohledu profesionál. Ať už jde o výběr ventilátoru, vyřízení objednávky či vyřešení technického problému, vždy rád pomůže a odborně poradí. Na centrálním skladě v Litvínově dohlíží na plynulý prodej.

Vzduchotechnické tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Zadejte e-mail
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů .
Věštínská 1611/19
153 00 Praha 16 - Radotín
Business Park Radotín
vjezd za Penny Marketem

Po–Pá, 8–16:30 hod.

11519 výdejních míst po celé ČR a SR
Mapa 1173 2070 1394 859 1311 1196 1859 1657
Hotově
Dobírka
Kartou
Převodem
... a kartou zaplatíte i na naší prodejně.
Nahoru