
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
!!! Tento návod je pouze informativní, výrobek by měla vždy instalovat osoba způsobilá (elektrikář) !!!
Než začnete zapojovat samotný ventilátor je třeba odpojit přivod elektrické energie!
Standardní ventilátor se zapojuje pomocí svorkovnice (čokolády), (viz obr. č. 1). Ve většině případů jsou ze zdi vyvedeny dva nebo tři vodiče. Každý z nich by měl mít různou barvu, záleží, jestli se jedná o novou nebo starší elektrickou instalaci. Nejčastěji můžeme v novějších elektrických rozvodech vidět vodiče černé nebo hnědé barvy, označovat je budeme velkým písmenem L (fáze). Barva druhého vodiče by měla být modrá, ale můžeme se setkat i se zelenožlutými, který budeme označovat písmenem N (nula). Zeleno-žlutý vodič je používán jako uzemnění, které se u těchto typů ventilátorů nepoužívá.
V elektrických schématech se budeme často s těmito písmeny setkávat, vysvětleme si jejich důležitost. Písmeno L budeme označovat jako „fázi“ a písmeno N bude „pracovní nula“. Ve schématech ventilátoru jsou tato písma vždy uvedena, buďto přímo na svorkovnici nebo jsou vyražena na plastovém těle ventilátoru.
Ujistěte se, že jsou vodiče odpojeny od sítě 230V/50Hz, např. že páčka jističe směřuje dolů a zobrazuje se signál OFF. Poté můžeme přejít k připojení ventilátoru.
Zapojení těchto typů ventilátorů se nijak výrazně neliší od zapojení standardních ventilátorů bez dalších funkcí. Jediný nepatrný rozdíl je, že na svorkovnici („čokoládě“) se objevuje přídavná svorka pro zapojení ještě jednoho vodiče s označením LT. Jedná se o svorku, která má na starosti ovládání časového doběhu. Máme u těchto ventilátorů tedy celkem 3 svorky L, N, LT (viz. obrázek).
U těchto typů ventilátorů máme na výběr ze dvou možných zapojení. Můžeme využít pouze funkci čidla vlhkosti nebo připojit i časový doběh. Obě tyto funkce jsou vzájemně propojeny.
Při obvyklém zapojení vodičů do svorky L (fáze) (viz obr. č. 2) a N (nula) (viz obr. č. 3) ventilátor funguje v režimu detekce hladiny vlhkosti. Pokud hladina vlhkosti překročí čidlem nastavenou hranici, ventilátor se spustí a odvětrává prostor do doby, dokud čidlo nezaznamená pokles vlhkosti pod nastavenou mez, nebo neuplyne nastavený časový cyklus.
Pokud rozšíříme zapojení o svorku LT (viz obr. č. 4),ventilátor se rozběhne, i když bude hladina vlhkosti konstantní. V tomto případě se spouští funkce samotného časového doběhu, kdy ventilátor běží po dobu stanovenou časovačem (obvykle 2 – 30 min.).
Zapojení ventilátoru: v případě, že máme k dispozici 3 vodiče, zapojíme svorku L a N podle předchozího návodu a na svorku LT připojíme vodič tmavé barvy – černá, hnědá, šedá. POZOR: nikdy nezapojujte zelenožlutý nebo modrý vodič!!!
Větší problém nastává, pokud máme k dispozici jen dva přívodní vodiče (tj. fázi L a pracovní nulu N). V tomto případě musíte „vytvořit“ fázový vodič. Tento problém lze nejlépe vyřešit pomocí instalace samostatného vypínače (tlačítka) pro ventilátor, kde do přívodu zapojíme fázi L. Ze stejného místa vyvedeme další vodič, který bude pokračovat jako fáze L do ventilátoru. Z výstupu vypínače vyvedeme vodič LT, který zapojíme do LT svorky ventilátoru (viz obr. č. 4). Nulový vodič N pokračuje přímo do svorky N ventilátoru.
Při zapojení ventilátoru na zkoušku („na stole“) zapojíme svorku L – fáze a svorku N - pracovní nula. Svorka LT - zatím zůstane nezapojená (povel pro spuštění externího časovače). Během zkušebního testování nastavíme trimery T a H do pozic T na minimální hodnotu (2 min.) a H naopak na maximum (90 % relativní vlhkosti). POZOR: Timery nastavujeme velmi citlivě, aby nedošlo k ulomení ovládacího kolečka!!! Po zapnutí ventilátoru do sítě by se měl ihned rozběhnout a po uplynutí cca. 2 minut by měl vypnout. Vyzkoušíme dýchnout na senzor vlhkosti (malá černá kostička, přes kterou je natažen drátek) (viz obr. č. 4) jako kdybychom jej chtěli orosit podobně jako u zrcadla v koupelně. Pokud máme ventilátor správně zapojený, měl by se rozběhnout – hydrostat funguje bezchybně. Pak již stačí trimer H stáhnout na požadovanou pracovní hodnotu, při které chceme, aby se ventilátor zapínal. Odzkoušet lze stejným způsobem.
Svorka LT slouží k externímu zapínání ventilátoru bez senzoru vlhkosti (znamená, to že funkční je pouze časový doběh, který začíná odpočet po odpojení napětí od této svorky). V praxi to znamená, že např. vejdete do místnosti, rozsvítíte světlo a ventilátor se rozběhne rovněž, odejdete z místnosti, zhasnete světlo a ventilátor běží dál dle vámi nastavené doby.
Po–Pá, 8–16:30 hod.