
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ne vždy je žádoucí, aby ventilátor běžel po celou dobu na plný výkon. Někdy je třeba za účelem snížení hlučnosti nebo omezení vibrací regulovat otáčky motoru. Regulátorů otáček existuje celá řada. Některé fungují zároveň jako vypínač, kterým lze ventilátor zapnout a vypnout, jiné se liší způsobem uchycení, přičemž jedny se montují na zeď a druhé do zdi.
Většina regulátorů je ovládaná pomocí tzv. potenciometru, tedy kolečka, avšak existují i typy vybavené dotykovým panelem. Obě ovládání přitom umožňují plynulou regulaci otáček. Dále je možné dělit regulátory z hlediska samotného principu fungování. Nejčastěji se jedná o regulaci napájecího napětí, ale například k regulaci ventilátorů s motorem na 400 V je potřeba použít tzv. frekvenční měnič, který místo napětí mění frekvenci elektrického proudu.
Při výběru vhodného regulátoru je nutné se řídit podle parametrů ventilátoru, který chceme regulovat. Zásadní přitom je, aby hodnota příkonu (W) a proudu (A) regulovaného ventilátoru, respektive celková hodnota v případě napojení více ventilátorů, nebyla vyšší, než je maximální přípustná hodnota příkonu a proudu regulátoru otáček. Aby nedošlo k poškození, jsou regulátory vybaveny pojistkou.
Avšak stejně důležitá jako maximální hodnota je i hodnota minimální. Každý regulátor má totiž určité proudové rozpětí, mimo které není možné motor ventilátoru řádně regulovat. Aby bylo možné regulovat i ty nejslabší ventilátory, je nutné na regulátoru nejprve nastavit hodnotu minimální rychlosti otáček, od které se bude rozsah regulace odvíjet.
Po–Pá, 8–16:30 hod.