
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Provoz ventilátorů je ekonomický a ekologický.
V parných letních dnech máte na mysli jen jediné: jak co nejrychleji a nejúčinněji snížit teplotu v místnosti. Jestliže se nechcete pouštět do stavebních úprav souvisejících s instalací klimatizace, můžete sáhnout po ventilátorech, ochlazovačích nebo zvlhčovačích vzduchu, které dokážou s teplotou v místnosti efektivně pracovat, a navíc je jejich provoz ekologičtější a ekonomičtější než u klimatizace. Jak si vybrat toho nejlepšího pomocníka? Dozvíte se z našeho článku.
Při boji proti vysokým teplotám a těžkému vzduchu v místnosti se nejčastěji používá větrák. Na trhu jich však najdete celou řadu. Liší se nejen umístěním, ale také konstrukcí. Proč by řešením otázky jak ochladit byt měl být právě ventilátor?
Dostupná provedení:
Jak již název napovídá, výrobek je určený pro postavení na stůl. Potěší vás jeho přívětivá pořizovací cena i menší rozměry, díky kterým jej snadno umístíte do své blízkosti. Nízká hmotnost vám umožní jej přenášet tam, kde ho právě potřebujete.
Zpravidla se hodí pro osvěžení jedné osoby, ale pokud sáhnete po modelu s oscilací, užije si svěží vánek i osoba další. Výhodou je možnost nastavení rychlosti proudění vzduchu i úhel sklonu. Průměr lopatek by se měl pohybovat mezi 30 až 40 cm, aby dokázal vaším směrem poslat dostatečný proud vzduchu. K dostání jsou však i designové bezlopatkové kousky. Stolní ventilátory jsou ideálním řešením pro pracovní stoly, kde ochladí kromě vás i vaši techniku - i notebooku totiž hrozí přehřátí, což se začne projevovat jeho zvýšenou hlučností, zasekáváním či přímo vypnutím.
Stojanové ventilátory jsou vysoké a mají větší rozměry než větráky stolní. Jsou skvělými pomocníky do kancelářských prostor, na chodby, ale dobrou práci odvedou i v bytě. Dokážou rozproudit vzduch v celé místnosti. Stojanové ventilátory mají širší podstavec a větší průměr lopatek, který dosahuje až 40 cm.
Samozřejmostí je nastavení několika stupňů rychlosti, oscilace v rozsahu 90°, úprava výšky i sklonu. Propracovanější modely nabízejí možnost zvlhčování vzduchu, můžete je ovládat dálkovým ovládáním, disponují nastavením několika pracovních módů nebo jsou vybaveny funkcí časovače. Ovládání je možné nejen dálkovým ovladačem, ale například také nohou.
Rozproudění vzduchu v místnosti může probíhat i pomocí sloupových neboli věžových ventilátorů, které jsou typické tím, že nemají velké točící se lopatky. Výrobek disponuje několika otvory s mřížkami, přes které do místnosti proudí chladný vánek. Z hlediska výkonu se hodí spíše do menších místností.
Charakteristikou sloupových ventilátorů je originální design, který podtrhne celkový vzhled místnosti. Největší předností sloupových ventilátorů je tichý chod, ale také nabídka několika módů provozu nebo časovač. Samozřejmostí je možnost dálkového ovládání.
Sloupový ventilátor nedisponuje viditelnou vrtulí.
Svým vzhledem připomínají podlahové ventilátory stolní modely, od kterých se liší většími rozměry, lepším výkonem a vyšší hlučností. Využívají se především v průmyslových a komerčních prostorách, ale díky designovým provedením si své místo najdou i v domácnosti či kanceláři. Rovnoměrného proudění vzduchu v místnosti dosáhnete, pokud jej namíříte proti stropu nebo zdi pokoje.
Ideálního rozproudění vzduchu v místnosti dosáhnete se stropním ventilátorem. Jeho předností je to, že nezabírá téměř žádný prostor, protože se instaluje na strop. Často je k dostání v kombinaci se světlem i reverzním chodem, takže je jeho využití skutečně multifunkční. Reverzní chod znamená změnu směru rotace vrtule. Využívá se především v zimě pro efektivní promíchávání teplého vzduchu, který se jinak bez užitku hromadí u stropu. Díky tomu tak ušetříte nemalé náklady na vytápění. Drobnou nevýhodou tohoto provedení je složitější instalace.
Jsou řešením pro případ, kdy není možné nebo je nevhodné použít standardní stolní či stojanový větrák. Může se jednat o místa, kde se pohybuje více osob, je třeba zachovat prostor pro manipulaci nebo kde není pevná a suchá podlaha. Nástěnná varianta se připevňuje na stěnu a může mít funkci oscilace kolem 80°, ale také několik úrovní výkonu a možnost dálkového ovládání.
Jedná se o speciální druh ventilátoru, který v sobě ukrývá větrák s vodní nádržkou a pracuje na principu vypařování. Pozor, nejedná se přitom o mobilní klimatizaci. Mobilní klimatizace pro ochlazování vzduchu využívá chladivo. Většinou se jedná o plyn uzavřený v kovových trubkách.
Naproti tomu ochlazovače pro snížení teploty využívají studenou vodu a případně i led. Ochlazený vzduch následně do místnosti rozhání pomocí ventilátoru. Funkci vypařování je přitom možné vypnout a ochlazovač používat jen jako běžný ventilátor.
Ochlazovače vzduchu nemají kompresor, takže o jejich provozu téměř nevíte. V létě oceníte nejen možnost snížení teploty v interiéru, ale také zvlhčování vzduchu, díky kterému nebudete mít vysušenou sliznici ani pokožku. Některé modely disponují i prachovými filtry, takže se vzduch nejen ochlazuje a zvlhčuje, ale také čistí.
Při výběru ventilátoru zohledněte několik faktorů:
Designový bezlopatkový ventilátor.
Podle typu větráku se můžete setkat s celou řadou funkcí, které vám usnadní ovládání a postarají se o ještě příjemnější klima v místnosti. Může se jednat o:
Kromě ventilátoru můžete sáhnout po mobilní klimatizaci. Její předností je to, že ji můžete instalovat bez nutnosti stavebních úprav téměř kdekoliv. Hodí se nejen do domácností, ale také například do historických budov nebo pronajatých prostorů.
Stačí ji jen umístit k oknu nebo k otvoru ve zdi, přes které povede odvodní hadice. Mobilní klimatizace funguje tak, že místnost ochladí, ale zároveň ji zbaví vlhkosti. Její součástí jsou kolečka, díky kterým ji snadno přemístíte tam, kam právě potřebujete.
Jestliže se v místnosti chcete cítit příjemně, nezaměřujte se pouze na úpravu pokojové teploty, ale obecně klima v místnosti. S tím vám pomohou zvlhčovače a čističky vzduchu.
Spojením správného ventilátoru, čističky vzduchu a zvlhčovače si v místnosti vytvoříte optimální klima a starosti s horkem v bytě budou patřit minulosti.
Teplotu v interiéru můžete snížit i jinými alternativními způsoby. Jak tedy zchladit byt bez jakéhokoliv zařízení? Vyzkoušejte třeba mokré závěsy, odpařujte vodu, použijte kostky ledu a naučte se správně zacházet se žaluziemi.
Mokré závěsy dokážou doslova divy! Nejenže místnost ochladí, ale také zvlhčí vzduch. Závěsy můžete vymáchat ve vodě nebo je rosit rozprašovačem. Jestliže se rozhodnete pro máchání, nezapomeňte závěsy pořádně vyždímat, aby z nich na zem nekapala voda. Ideálním pomocníkem vám v tomto bude pračka a program na odstřeďování. Další možností je závěsy vyprat na krátký program a ještě mokré pověsit. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Závěsy budou čisté, mokré, ale zároveň dostatečně vyždímané.
Při tropických teplotách vás příjemně osvěží odpařující se voda. Do dřezu v kuchyni a do vany v koupelně napusťte několik centimetrů ledové vody a nechte ji, ať se odpaří. Vzduch ve vyprahlých místnostech se tak příjemně zvlhčí. Stejného efektu dosáhnete i tak, že do vody namočíte prostěradlo, které přehodíte přes okno. Látka zabrání pronikání slunečních paprsků, které budou zároveň odpařovat vodu.
Chladíte se v létě studenými drinky s kostkami ledu? Vyrobte jich o něco více, dejte je do misek a ty rozestavte po obvodu místnosti. Postupným rozpouštěním začne teplota v místnosti klesat. Jestliže chcete efekt umocnit, postavte misku s ledem před větrák. Po zapnutí začne větrák po místnosti chlad rozhánět.
Rozpouštějící se led vzduch v místnosti příjemně osvěží.
Žaluzie nejsou žádnou novinkou. Umíte s nimi však správně zacházet? Ihned po vyvětrání je nezapomeňte zatáhnout. Žaluzie totiž dokážou odrazit sluneční paprsky, které by se jinak přes čirá skla draly do pokoje. Jestliže používáte interiérové hliníkové žaluzie, pamatujte, že přes den vás sice ochrání před horkem, ale v noci se z nich stává topení. Naakumulované teplo totiž začnou pomalu pouštět do místnosti, čímž teplotu zvyšují. Proto je nezapomeňte na noc vytáhnout.
Po–Pá, 8–16:30 hod.