
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Škody způsobené vodou mohou mít mnoho příčin. Jednou z nich jsou přírodní katastrofy jako povodně nebo prudké bouře. K vytopení domácnosti však může dojít také kvůli úniku vody z potrubí nebo při jeho zamrznutí v zimě. S vysoušením domu neotálejte příliš dlouho. Jen tak zabráníte dalšímu poškození stavební konstrukce.
Pokud ve vaší domácnosti dojde k vytopení, obvykle se nejedná jen o drobné mokré mapy. Často je podlaha nebo stěna zcela promočená a je nutné vysušení bytu včetně sanace. Pokud je sušení nutné, hrají roli mimo jiné následující faktory:
Další kroky, které je třeba učinit, jsou do značné míry závislé na rozsahu pronikání vlhkosti:
Při vysoušení se obvykle používají tzv. stavební vysoušeče. Tato zařízení jsou však známa pod různými názvy. Říká se jim také kondenzační sušičky, adsorpční sušičky, vysoušeče vzduchu nebo pokojové odvlhčovače vzduchu. Všechny výše uvedené pojmy však označují spotřebiče se stejnými funkcemi - kondenzační sušička je tedy stavební sušička a stavební sušička funguje jako odvlhčovač.
Zařízení pro sušení pracují na principu kondenzace. Zjednodušeně řečeno to znamená, že se ohřátá zkondenzovaná voda usazuje na studeném povrchu. K tomu dochází ve vnitřní částí sušičky pomocí chladících žeber a lamel. Sušičky používají k dosažení chladicího účinku ventilátory.
Tip: Před zahájením vysoušení je vhodné provést analýzu poškození. V ideálním případě byste si měli vést kontrolní seznam, do kterého nezapomenete zaznamenat důležité body týkající se budovy a její konstrukce. Užitečné jsou také fotografie a náčrtky rozsahu poškození vodou. Jakmile je příčina vytopení známá a odstraněná, použije se k vysušení domu stavební vysoušeč.
Po zjištění a odstranění příčiny poškození vodou můžete zahájit proces vysoušení.
Pro menší místnosti můžete použít odvlhčovač Master DH 720. Zařízení vysuší 20 l vody za den a je nejvhodnější pro plochy do 50 m2. Odvlhčovač je vybaven 5 litrovou nádrží a má kompaktní design, pracuje poměrně tiše a je vybaven vlhkoměrem, takže jej můžete používat i v kanceláři. V případě větších škod se k sušení výborně hodí mimo jiné profesionální kondenzační sušička Master DH 44. Může vysušit až 41 l vody za den. Díky robustní kovové konstrukci má spotřebič dlouhou životnost.
Pracujete jako řemeslník a jste zedník, malíř, instalatér nebo obkladač? Pak doporučujeme elektrický ohřívač Dalap A 5 HF. Na jedné straně se výborně hodí pro vytápění pracovišť, ale v kombinaci s odvlhčovačem, např. odvlhčovačem Tristar AC-5420, můžete přístroj použít i pro vysoušení místností. Tímto způsobem dosáhnete maximální efektivity práce.
Pokud potřebujete stavební sušičku k vysoušení podlah a stěn, ujistěte se, že jste ji správně nastavili. Podle pokynů výrobce je nutné dodržet určitou vzdálenost od stěny. V nejlepším případě umístěte sušičku doprostřed místnosti. Tím se zajistí dostatečné vysušení po poškození vodou. Pokud používáte více než jednu stavební sušičku, můžete je postavit na sebe, abyste ušetřili místo.
Pokud vás zajímá, jak dlouho musí sušička v případě poškození vodou pracovat, je třeba poznamenat, že doba provozu závisí především na oblasti použití, době působení a množství vody. Pokud je zdivo nebo omítka vlhká, můžete očekávat, že vysušení potrvá přibližně čtyři týdny.
Délku vysychání určují také vnější aspekty, jako je umístění postižené budovy a roční období. Pokud je po poškození vodou nutné provést sanační práce, je třeba počítat se dvěma až šesti týdny.
Náklady na vysušení škod závisí na stupni a rozsahu poškození. Například poškození zdi vodou může stát 10 000 Kč, ale můžete počítat i s náklady ve výši přibližně 100 000 Kč.
Pokud jsou například vodou poškozeny pouze určité části stěn, budou náklady na vysušení bytu nižší než v případě, že jsou silně nasáklé podlahy a stěny.
Je váš byt či dům poškozen vodou? Rádi vám poradíme s výběrem vhodné stavební sušičky.
Po–Pá, 8–16:30 hod.