
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Sklepní místnost bez oken
Vlhkost ve sklepě má obvykle různé příčiny. Jedná se však o problém, který by neměl být zanedbáván. Vlhký sklep nepředstavuje riziko pouze pro techniku a nábytek, ale také pro zdraví člověka. Na vlhkém zdivu se totiž mohou rychle tvořit plísně.
V tomto článku se dozvíte, jak bojovat s vlhkostí ve sklepě.
Prvními příznaky vlhkých sklepů jsou zejména mokré skvrny, často spojené se zatuchlým zápachem. Kromě stěn jsou vlhkostí ve sklepě často postiženy i stropy a podlahy. Příčiny mohou být různé.
Mezi nejčastější příčiny patří:
V závislosti na příčinách vlhkých sklepů se ve většině případů objeví plísně. Ty nejenže vypadají nevzhledně, ale také zatěžují vaše zdraví. Více se o škodlivých plísních dozvíte v článku: Plíseň v koupelně - jak si s ní poradit?
Problémům s vlhkostí můžete předcházet již před samotnou stavbou domu se sklepem. Vyberte si místo, kde se nevyskytuje podzemní voda, případně je ve velké hloubce, a nepředstavuje tak pro vás riziko.
Kolem sklepa můžete vykopat drážku o šířce lopaty, která bude zhruba 80 cm od základů. Nezapomeňte na dostatečné vyspádování. Drenáž bude odvádět vodu z podmáčeného terénu pryč od sklepa. Dno drážky vyplňte většími kameny a zasypte vrstvou štěrku, na kterou položíte drenážní potrubí. Drenážní potrubí následně zasypte štěrkem. Poslední horní vrstvu může tvořit hlína. Drenáž je jednoduchým řešením, které není finančně náročné a zvládnete ho i sami.
Pokud vás trápí spodní voda, můžete ji odčerpávat. Vyspádujte podlahu a v jednom rohu místnosti vykopejte jámu. Do jámy vložte drenážní šachtu, která bude zachytávat vodu. Do šachty umístěte čerpadlo s plovákovým spínačem, které se postará o automatické odčerpávání vody.
Určité množství vlhkosti ve sklepě je neškodné. Hodnota by však neměla překročit 65 %. Pokud je vlhkost vyšší než 65 %, podporuje to tvorbu plísní. Vlhkost může mít za následek i poškození struktury budovy.
Vlhkoměr ukazuje vlhkost v místnosti
Chcete-li vlhkost ze sklepa odstranit, je vhodné nejprve hledat její příčinu.
Vlhký sklep ve staré budově obvykle vyžaduje sanaci. Zejména pokud je příčinou průsaková nebo spodní voda. Tyto budovy často postrádají hydroizolaci, takže vlhkost může bez problémů pronikat do zdiva zvenčí. Zkontrolujte, zda mají stěny sklepa vodorovnou hydroizolaci, a pokud ano, vyhledejte odborníka, který zjistí, proč i přes hydroizolaci vlhkost ve sklepě je.
Pokud za vlhkost ve sklepě může špatně těsnicí nebo netěsnící potrubí, poznáte to podle mokrých skvrn vycházejících přímo ze zdi. I jako laik to poznáte podle tmavého zabarvení zdiva. Prvním krokem by proto mělo být izolování přesně v místě, kde dochází k úniku vody nebo vlhkosti. Dalším krokem je pak náprava problému. Bez odstranění příčiny nebudou mít další opatření velký účinek. Po vyřešení problému může být skutečným pomocníkem poloradiální potrubní ventilátor Dalap AP 100 s krokovým spínačem. V kombinaci se samočinným čidlem vlhkosti CV701 můžete snadno dosáhnout požadované optimální vlhkosti ve sklepě.
Pokud perete a sušíte prádlo ve sklepě, může být příčinou vzniku vysoké vlhkosti i mokré prádlo. Vlhkost z prádla totiž způsobuje zvýšenou vlhkost ve sklepních prostorách, a tak vznikají mírně vlhká místa, která nezřídka doprovází zápach zatuchliny. Nápravu a regulaci vlhkosti v prádelně může zajistit okenní ventilátor.
Ucpané odvodnění střechy může být rovněž příčinou vlhkých sklepů. Zde se doporučuje pravidelné čištění odvodňovacích trubek.
Pokud přenesete rostliny do sklepa k zimnímu uskladnění, způsobí to také zvýšenou vlhkost. Výsledkem je vlhký sklep. Ke stejnému jevu však dochází i v létě. Pokud nemůžete bojovat s vysokou vlhkostí vzduchu správným větráním, nechte rostliny přezimovat jinde.
Po zjištění příčiny vlhkého sklepa začněte s jeho vysoušením. V případě lehké vlhkosti ve sklepě toho lze dosáhnout změnou způsobu větrání. V případě silně zvýšené vlhkosti pomáhá větrací jednotka.
S odvlhčením sklepa vám pomůže:
Příčinou vlhkých sklepů a podlah je nadměrná vlhkost vzduchu v místnostech. Jakmile si toho všimnete, je nutné začít okamžitě jednat. To znamená, že vlhký sklep musíte co nejdříve vysušit. V závislosti na množství vlhkosti není vždy dostačující důkladné větrání okny, které vedou do sklepa.
V takovém případě přicházejí v úvahu okenní ventilátory s čidlem vlhkosti nebo odvlhčovačem vzduchu. Účinné jsou také naše odvlhčovače a profesionální kondenzační vysoušeče, které odstraňují vlhkost ze vzduchu v místnosti. Odvlhčovače a kondenzační vysoušeče je však třeba pravidelně vyprazdňovat. Existují také zařízení s hadicí, která odvádí kondenzovanou vodu přímo do kanalizace.
Odvlhčovače vzduchu Tristar AC-5410 a Tristar AC-5420 snižují vlhkost ve sklepě nebo v obytných místnostech.
Pokud je sklep vlhký, protože v něm sušíte prádlo, je nutné jej několikrát vyvětrat. Praní a sušení prádla obvykle velmi zvyšuje vlhkost ve sklepě. Aby vlhký vzduch nezůstával v místnostech příliš dlouho a nepoškozoval zdivo, ihned po skončení praní a sušení sklep důkladně vyvětrejte. Pokud teplota v místnosti příliš neklesne, je možné vyklopit okno (otevřít okno na ventilačku) a tím sklep vyvětrat.
Vzhledem k tomu, že sklep je částečně nebo zcela pod zemí, jsou v tomto prostoru odlišné podmínky než ve zbytku domu. V létě je zde výrazně chladněji a v zimě teplota obvykle neklesne pod 0 °C. Proto je nejlepší sklep větrat tehdy, kdy je venkovní vlhkost na minimu. Obecně se doporučuje větrání v nočních hodinách a brzy nad ránem, kdy je vzduch nejsušší. Rozhodně není dobrý nápad sklep větrat, když venku prší, nebo jsou tropické teploty.
K větrání sklepa se přistupuje odlišně v zimním a letním období.
Vzhledem k tomu, že se sklepy nacházejí pod úrovní terénu, patří mezi chladnější částí domů. To samotné již vede k jevu vysoké vlhkosti. Čím je místnost chladnější, tím více vlhkého vzduchu se v ní tvoří. Nejlepším řešením je proto výměna vlhkého vzduchu za suchý.
Nejlépe se vzduch vysouší v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř sklepa. Studený vzduch totiž neobsahuje tolik vlhkosti. Nejlépe to funguje, když je venkovní teplota v zimě nižší než v létě, kdy je vzduch teplý. Lepší účinek mají opakovaná krátká desetiminutová větrání. Vlhkost totiž závisí nejen na množství vody ve vzduchu, ale také na převládajících teplotách.
Vzhledem k tomu, že venkovní teploty jsou v zimě obvykle nižší než teplota vzduchu ve sklepě, je to nejlepší doba pro vysoušení vlhkého sklepa. Pokud již zaznamenáte první známky plísní, v zimě sklep několikrát denně důkladně vyvětrejte. Tím sklep zbavíte vlhkosti. Nevětrejte jej však nepřetržitě, ale spíše přerušovaně.
Sklepní okno starého domu
V letních měsících se většina lidí mylně domnívá, že teplý vzduch zvenku vysuší vlhký sklep. Místo toho se však do sklepa dostává ještě vlhčí vzduch. Teplý vzduch totiž obsahuje velké množství vody. Pokud nyní otevřete sklepní okno, teplý vzduch se dostane do studené místnosti a ochladí se. Studený vzduch však dokáže absorbovat méně vody než teplý, a proto se vlhkost vzduchu zvyšuje. Pokud sklep větráte v létě, vždy věnujte pozornost venkovním teplotám. Nejvhodnější doba pro větrání je brzy ráno mezi 03:00 a 06:00.
Vlhkost se nepodepisuje jen na estetické stránce stránce sklepa. Mnohem horší je snižování životnosti a stability celé konstrukce.
Vhodné produkty naleznete také v naší kategorii Ventilátory do sklepa. Máte nějaké další dotazy ohledně větrání nebo vlhkosti ve sklepě? Rádi vám poradíme!
Po–Pá, 8–16:30 hod.