
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Slovo filtr se používá v mnoha různých oborech a významech, ať je to chemie, matematika, informatika nebo akvaristika a další obory. My máme na mysli filtr vzduchotechnický. Pojďme si ho blíže popsat.
Filtr lze definovat jako zařízení, které je určeno k zadržování a pohlcování částic s cílem zajistit čistotu přiváděného či odváděného vzduchu ventilačním systémem. Částicemi máme namysli prachové částice, které znečišťují ovzduší, pyly, saze apod.
Filtr je zpravidla složený z vláknitého materiálu (umělá vlákna, textilní vlákna) a případně je doplněn o další látky, které brání vnikání částic přes ventilátor nebo ventilační soustavu do určeného prostoru.
Kvalitu filtru určuje tloušťka vrstvy materiálu jeho poréznost a střední aritmetický průměr vláken filtračního materiálu.
V průběhu filtrace dochází k zanášení filtru a tím se zvyšuje jeho účinnost až do momentu dosažení maxima jímavosti filtru. V momentě, kdy dojde k takovému znečištění filtru, kdy se jeho účinnost nezvyšuje je potřeba filtr vyměnit.
Každý výrobce uvádí v jakém intervalu by měl být filtr vyměněn, což je určeno jímavostí filtru. Jímavost filtru udává jak dlouho je filtr schopen absorbovat částice, než se začnou v něm zachycené filtrované částice uvolňovat a přecházet do filtrovaného vzduchu za filtrem.
Filtry pro běžné větrání - vložkové a pásové filtry
Víceúčelové filtry - deskové, kapsové a skládané vložkové filtry
Konkrétním vodítkem doporučení pro použití jednolitých druhů filtrů u větrání nebytových budov v závislosti na kvalitě venkovního ovzduší uvádí norma ČSN EN 13779:2010.
Po–Pá, 8–16:30 hod.