
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Ještě nejste našim registrovaným zákazníkem? Zaregistrujte se a získejte 100 Kč na první nákup.
Koupelna a WC obvykle patří k nejmenším částem domu, které však vyžadují dostatečné odvětrávání. V koupelně je odsávání vzduchu potřeba kvůli vysoké vlhkosti, z prostoru WC je zase nutné odvádět zápach. Dostatečné a správné odvětrávání těchto prostorů má vliv nejen na životnost vybavení, ale především na lidské zdraví.
V současné době se vysoký důraz klade na snížení energetických ztrát budov. Staví se domy, které mají stále lepší tepelně izolační vlastnosti. U nízkoenergetických a pasivních domů se větrání řeší většinou pomocí rekuperační jednotky. Ta se stará o čerstvý vzduch v místnosti a zabraňuje tvoření plísní důsledkem vysoké koncentrace vlhkosti.
Trend snížení energetických ztrát následují i stavební úpravy starších rodinných i panelových domů. Při rekonstrukcích obvykle dochází k maximálnímu utěsnění, ale zapomíná se na potřebu kvalitního větracího systému. Kvůli nedostatečné výměně vzduchu dochází k nadměrné vlhkosti, vzniku plísní a nekvalitnímu životnímu prostředí.
O udržování zdravého klimatu v novostavbách se může starat zmiňovaná centrální rekuperace. Není však podmínkou. Jak tedy větrat v novostavbách bez nuceného větrání? S výměnou vzduchu pomůže decentrální rekuperace, která se instaluje do vybrané místnosti, například do koupelny. Osazuje se přímo na obvodovou stěnu. Do stěny stačí udělat stavební otvor, do kterého se usadí rekuperace.
Větrat můžete i klasicky okny. Abyste získali maximum čerstvého vzduchu při minimální spotřebě energie, větrejte nárazově. Snažte se udělat maximální průvan, který by měl:
Větrat byste měli v pravidelných intervalech po 3-4 hodinách.
Koupelna a WC jsou místnostmi, které si žádají kvalitní odvětrávání nejen kvůli vlhkosti, ale také kvůli zápachu. Problém s výměnou vzduchu v těchto prostorách se řeší jak u zrekonstruovaných domů bez vyřešeného odvětrávání, tak i například v panelových bytech, kde se koupelna a WC nacházejí uvnitř dispozice domů. Odvětrávání je tedy v těchto případech řešeno nuceným způsobem pomocí ventilátorů.
Správné odvětrávání koupelny zamezí vzniku plísní.
Koupelna a WC, které jsou mnohdy spojeny do jediné místnosti, obvykle patří k nejmenším místnostem v domě či bytě. Při sprchování a koupání může v nevětrané koupelně docházet k nadměrné koncentraci vlhkosti, která se dokáže vyšplhat až na hodnotu 100 %. Pokud se odvětrávání koupelny neřeší, může dojít nejen ke vzniku plísní. Proč je odsávání par a přívod čerstvého vzduchu do koupelny tak důležitý?
Požadavky na větrání bytů a bytových domů uvádí norma ČSN EN 15665/Z1. Ta doporučuje, aby se v koupelně vyměnilo 90 m3 vzduchu za hodinu. Na WC se jedná o 50 m3 vzduchu za hodinu.
I koupelny bez oken se musí větrat. Podle německé normy DIN 18017 je předepsaný průtok vzduchu o objemu 40 až 60 m3 za hodinu.
Každá koupelna i toaleta by měla být vybavena kvalitním systémem odvětrání. Způsoby odvětrání se dělí do tří základních kategorií:
Pro odsávání vlhkého vzduchu a zápachu z koupelny a WC se nejlépe hodí koupelnové ventilátory. Jejich nabídka je bohatá nejen z hlediska parametrů a funkcí, ale také z hlediska designu. Díky funkcím si můžete vybrat nejvhodnější provedení na základě velikosti odvětrávaného prostoru. Na druhou stranu, designový ventilátor se může stát ozdobou prostoru, nebo s ním naopak nenápadně splynout. Jeho pořízení vám neudělá díru do rodinného rozpočtu a s instalací si poradí i zručnější kutil.
Designový koupelnový ventilátor Dalap DARK v černé barvě.
Především je potřeba mít na paměti, že by vás koupelnový ventilátor neměl obtěžovat hlučností, ale také by v prostoru neměl způsobovat průvan.
Výběr vhodného modelu podřiďte velikosti, ale také účelu místnosti. Zatímco v koupelně budete řešit především vlhkost, na WC bude v centru pozornosti zápach.
Abyste vybrali ventilátor, který splní vaše požadavky, je důležité znát objem vzduchu místnosti, který se udává v m³. Je klíčový pro správný výpočet průtoku vzduchu v m³/h, jehož by měl ventilátor dosáhnout.
Nezapomeňte, že vzduch v koupelně by se měl vyměnit minimálně 7krát až 9krát za hodinu. Objem vzduchu tedy vynásobte 7krát a získáte hodnotu v m³/h, které by měl odpovídat požadovaný průtok vzduchu ventilátoru. Se správným výpočtem vám pomůže kalkulačka ventilátoru.
Odváděný vzduch z místnosti je však potřeba nahradit vzduchem čerstvým. S tím vám pomůže například dveřní mřížka, ale stačí i mezera mezi podlahou a dveřmi.
Správný typ ventilátoru podřiďte tomu, kam povede vývod vzduchovodu. Vývod může vést:
Podle délky a složitosti potrubí si zvolíte klasické nebo výkonnější modely, které se od sebe liší především statickým tlakem. Statický tlak vás informuje o tom, jak velký tlak dokáže ventilátor vyvinout, aby dopravil vzduch přes celé potrubí až na konec.
Pokud je koupelna vaší oázou klidu, je potřeba sáhnout po výrobku, který vás nebude rušit hlučností. Hladina hluku se měří v decibelech z určité vzdálenosti od ventilátoru. Vzdálenost měření se však u jednotlivých produktů i výrobců liší. Proto nezapomeňte sledovat nejen hodnotu v decibelech, ale také vzdálenost, ze které se tato hodnota měří. Kvalitní ventilátory si dokážou hladinu hluku udržet po celou dobu životnosti.
Ventilátory pro odvětrávání koupelny můžete ovládat tahem, tedy šňůrkou, nebo nástěnným vypínačem. Ovšem zmíněné funkce vám nabídnou i sofistikovanější způsoby ovládání.
Pokud máte v koupelně nebo na toaletě vlhké stěny, ihned začněte s větráním. Snažte se vlhkost maximálně snížit. Pomoci vám může třeba:
Jestliže se nechcete spoléhat na „babské“ rady, postavte do koupelny vysoušeč nebo odvlhčovač vzduchu. Moderní odvlhčovače vzduchu umožňují nastavení optimální vlhkosti, kterou v místnosti automaticky udržují.
Ve vlhké koupelně zbytečně nesušte prádlo a nenechávejte zde ani mokré ručníky. Vlhkost mohou zvyšovat i rostliny, proto je dejte z koupelny raději pryč.
Sáhnout můžete i po modelech se speciálním uzpůsobením, které ventilátorům propůjčuje různé vlastnosti.
Vyřešte odvětrávání koupelny a WC efektivně pomocí vhodného ventilátoru.
Po–Pá, 8–16:30 hod.